Foglarovská ročenka 2024

22.12.2024 19:22

Kdo by myslel, že foglarovci ve své činnosti v roce 2024 poleví, ten by se mýlil. Nejen, že samotný správce pozůstalosti po Jaroslavu Foglarovi (dále jen JF), totiž Skautská nadace JF, je i nadále velmi tvůrčí, ale i řada dalších foglarovských skupin pořádá více či méně pravidelně své akce, včetně těch otevřených pro širší veřejnost nebo vyloženě veřejnosti určených. Setkávání nezastavila ani zářiová blesková povodeň, která způsobila hlavně na severu Moravy velké škody. Vzniklo mnoho i nových foglarovských materiálů a je vidět, že téma života a díla JF zdaleka není vyčerpané, naopak stále je o něj mezi fanoušky zájem.

Vznikají díla, která budí pozornost v širší společnosti, případně sklízí i odborná ocenění. Mezi ta letos patřila výroční cena Muriel předaná 21. 2. v kategorii za nejlepší kresbu Richardu Fischerovi za komiksovou knihu Rváčov 2.

V médiích jsme si „zvykli“ na občasné rozhovory se skautským historikem a zástupcem Skautské nadace JF Romanem Šantorou – Bobem, tento rok ale pozornost upoutal také mimořádně zajímavý téměř dvouhodinový komponovaný pořad o životě a díle JF odvysílaný 24. 4. Českým rozhlasem Vltava. Obsahoval rozsáhlé, nikdy nepublikované nahrávky, které s JF počátkem 80. let pořídil Jaroslav Čvančara – Jáček. Ukázky z díla pak četl Otakar Brousek ml. a pořad doplnil zajímavými fakty opět Roman Šantora – Bobo. Velkou mediální pozornost pak na konci roku získala také výstava Muzea literatury pod názvem JSME KLUB RYCHLÝCH ŠÍPŮ, zahájená v prostorech Muzea literatury v Praze 11. 12. a slibující během několika měsíců (do začátku dubna 2025) postupné vystavení všech dochovaných originálů Rychlých šípů z éry Mladého hlasatele. Souběžně s ní byla Albatrosem vydána i třetí kniha o Rychlých šípech (tzv. „zelená“), tentokráte mapující proces vzniku příběhů. Křtu se dočkala právě na vernisáži v Muzeu literatury.

Výstav proběhlo v roce 2024 více. Během ledna bylo možné v Havířově zhlédnout výstavu ze sbírky Ivo Lipiny pod názvem Jaroslav Foglar očima sběratele. Od 23. 5. do začátku července pak byla v Praze dostupná mimořádně rozsáhlá výstava děl Gustava Kruma k připomínce 100 let od jeho narození, kde byly k vidění i foglarovské motivy.

Veřejnost mohla během roku zaregistrovat větší množství různých her a soutěží. Především dvě kola (jarní a podzimní) hry iniciované Skautskou nadací JF pod názvem Hledáme Rychlé šípy byla určená širší veřejnosti a vzbudila i mediální ohlas. V prvním kole se hry zúčastnilo přes 30 měst, opakovaného podzimního kola pak přes 10. V menším měřítku proběhly další tradiční i méně tradiční hry v ulicích po celé republice, např. 26. 4. to byl 12. ročník Pražské lítačky, 27.4. Hon na Širokka v Táboře, 27. 4. Závod 13 klíčů v Lomnici nad Lužnicí, 30. 4. Tajemná Stínadla v Krnově atd. Na konci roku pak v několika městech proběhly opět hry Hledáme Rychlé šípy a Večer světel.

Nové divadelní hry jsme se sice v roce 2024 nedočkali, ale bylo možné navštívit některou z repríz těch dříve vzniklých. Motiv z Rychlých šípů v kultuře každopádně zastoupen byl, podobně jako loni Trampské Pikovice i letos si vybral jeden festival motivy z díla JF. Šlo o středočeský festival Třebsínské zvonění, který se uskutečnil 5. – 6. července 2024. Návštěvníci mohli zakoupit tričko (v návrhu byly dvě, ale nakonec se prodával jen jeden motiv), kelímky a hrníčky s ilustracemi Bratrstva Kočičí pracky (v podání Marko Čermáka). Jak k letošním Trampským Pikovicím (kvůli povodním se uskutečnily trochu později, než bylo plánováno), tak i k Třebsínskému zvonění byly vydány také výroční turistické známky s motivem z díla JF.

6. 6. došlo ke slavnostnímu odhalení další lavičky, tentokráte ke knize Strach nad Bobří řekou na dětském hřišti na Dětském ostrově v Praze, které se nachází na dohled od slavné klubovní věže Dvojky.

Rok 2024 přinesl foglarovcům velké množství různých akcí, kde bylo možné se setkat. Kromě tradičního červnového setkání ve Sluneční zátoce (pořádaného SPJF, letos opět přímo na hradě v Ledči) proběhlo již 3. setkání příznivců Bohumila Konečného – Bimby na Plzeňsku (probíhá jednou za 2 roky). Tradičně bylo možné zajet také na šestkrát ročně pořádaná setkání přátel Zdeňka Buriana ve Štramberku (v režii Aleše Durčáka), kde mají foglarovská témata také svůj prostor. Již podobně tradiční je pietní setkání k výročí vyhlazení Lidic (s připomínku KMH Strážci Černých lesů, pořádané Pražskou pobočkou SPJF), setkání u rodného domu JF v den jeho narozenin, setkání v sobotu 21. 9. u pamětního kamene na potoce Mastníku připomínajícího Tábor na Bobří řece 1929 a Tábor smůly 1930, 21. 9. proběhlo také 33. setkání skautských sběratelů v Praze, setkání u příležitosti Večera světel v prosinci… Foglarovci prostě mají rádi tradice a dodržují je.

Na internetu bylo stále možné využít skvělý foglarovský portál Bohoušek.cz a aktivní je i velká skupina na Facebooku. Ta letos dosáhla mety 15 tisíc členů, ale ty, kteří tam vytváří nějaký zajímavý obsah je možné spočítat na prstech. Naopak se rozšířilo mnoho prodejních inzerátů, a někteří foglarovci skupinu opustili, protože je přestalo bavit procházet spoustou zbytečného obsahu a hledat ten zajímavý. Mezi nimi je i Zbyněk Žlůva, který pravidelně pořádal „losovačky“ nejen o foglarovky. S jeho odchodem se můžeme setkat s podobnými počiny už jen zcela výjimečně.

V roce 2024 také uplynula kulatá výročí – 100 let od první publikace textu JF, 90 let od zveřejnění románu Hoši od Bobří řeky, 90 let od 1. vydání Přístavu volá a 80 let od 1. vydání románu Když Duben přichází. Patří k nim i půlkulatá výročí - 25 let od úmrtí JF a 55 let od vzniku seriálu Záhada hlavolamu Hynka Bočana. I tato výročí si foglarovci různými cestami připomněli.

S připomínáním souvisí i speciální setkání, které proběhlo 28. 9. a připravili ho skauti z Police nad Metují ve spolupráci s Klubem sběratelů Junáka a Skautským archivem. Šlo o odhalení pamětní lavičky Václava Noska – Windyho v Polici nad Metují u příležitosti 5 let, kdy už není mezi námi. Na úhradu lavičky byla vypsána sbírka a potřebný obnos byl vybrán během jediného dne. Je vidět, že Windy nebyl zapomenut a snad i tato lavička pomůže k tomu, aby to tak bylo i nadále. K akci vznikla upomínková nášivka a odznak.

Jak to už bývá, se setkáváním souvisí i to, že s některými foglarovci už se bohužel neuvidíme. Tento rok 2. 5. odešel ve věku 60 let Jiří Mrva a 23. 10. pak Jiří Petráček – Oskar, kterému bylo 83 let.

Stále bohatá je také produkce různých literárních i jiných foglarovských počinů. Kromě již zmíněného 3. dílu Rychlých šípů Albatros v květnu nastartoval titulem Život a smrt Maxmiliána Drápa (čtenáři mimořádně dobře přijaté knihy) novou edici detektivek Rychlé šípy na stopě. Pokračovala rovněž sběratelská retro edice (Tajemství Velkého Vonta) a v klasické „dětské“ edici došlo jen k reedicím některých titulů (nový nevyšel). Velkou pozornost na sebe poutalo i vydávání sešitů Rychlých šípů v podobě před více než 50 lety vydávané v Pulsu Ostrava. Proti standardní edici sešitů tyto neobsahují dodatečné a nově vznikající komiksy a jsou prodávány nikoli v knihkupectvích, ale v novinových stáncích. Je s podivem, že řada lidí zaregistrovala nové vydávání Rychlých šípů až v této podobě, protože do knihkupectví nezajdou, zatímco do trafiky ano. Výsledkem je tak velký úspěch a mimořádný prodaný náklad.

Kromě této produkce určené širší veřejnosti v průběhu roku vycházely i malonákladové počiny pro hlubší fanoušky. Z produkce Skautské nadace většinou v nižších stovkách kusů dostupných v Jestřábově obchodě, ale vznikly i nákladově výrazně omezené publikace (z důvodu autorských práv si každý nemůže vydávat co chce, hodně témat by se dublovalo a kvalita takové produkce by nebyla uhlídatelná). Tradiční vydavatelskou stálicí jsou časopisy Bobří stopa/Bobří stopou SPJF (ty letos prošly grafickou změnou a úpravou názvu) a Foglarovský sborník. Novinky zaznamenala i příbuzná literatura, která stojí za zaznamenání a některé čistě nefoglarovské časopisy nesly zase výraznou foglarovskou stopu (například štramberský bulletin Howgh!, který v 1. čísle obsahoval hned 16 foglarovských stran včetně obsáhlého článku o autorských právech k Rychlým šípům).

Větší prostor dostala v roce 2024 foglarovská razítka. Ta existují už od 60. let minulého století, na začátku 70. let je Puls dokonce nabízel komerčně. Dlouhá léta je ve Sluneční zátoce nechávali zájemcům k dispozici Milan Teslevič nebo Ivan Vápenka. V poslední době ale díky dostupnosti domácích laserů u několika aktivních foglarovců (hlavně Ládi Vitáska – Vityho a Edy Pazourka – Zlaťáka) vznikají i příležitostná razítka k akcím (křty, setkání) a množství kreativních kousků (např. razítko s Modrým Mauriciem, zhoubou Maxmiliána Drápa). Většího množství razítek se pak nápadem chytla trojice David Vrtal, Petr Holas a Vašek Vávra. Petr Holas vytvořil na dvou číslovaných listech sadu otisků razítek a v trojici „V + V + H“ pak vyrobili také číslovaný sešit ve žlutých deskách (22 ks) s názvem Zápisník na foglarovská razítka s prázdnými číslovanými listy doplněnými malými ilustracemi z Rychlých šípů. Razítka bohužel časem stárnou (guma zpuchří) a zachovaný otisk tak bude památka, jak dané razítko vypadalo.

Další zajímavý trend poslední doby jsou fanouškovská videa. Již dříve se objevovaly záznamy různých akcí, nebo i jiná videa např. od Petra Molky – Besta nebo Romana Šantory – Boba. Od roku 2021 je možné sledovat sběratelská videa na YouTube kanálu Foglarovec.cz. Letos se ale objevili další tvůrci s opravdu pěkně zpracovanými dokumenty, konkrétně Luděk Tondr s videem Za Foglarem do Ledče nad Sázavou a Filip Nesládek s tématem Jak se natáčela Záhada hlavolamu.

Další technologickou aktualitou jsou první pokusy o tzv. deepfake, tj. technologie, která umožňuje vytváření falešného digitálního obsahu. Zatím tedy v podobě velice realistického hlasu JF.

Nezapomíná se ani na nové generace a propagaci díla JF u ní. Skautská nadace v listopadu představila metodiky pro práci s textem na základních školách (3. – 5. třída) založených na komiksech Rychlé šípy. Metodiky jsou pro školy k dispozici online a zdarma. Díky hudebnímu skladateli Ondřeji Soukupovi prosákly také na veřejnost ukázky z chystaných animovaných příběhů Rychlých šípů (má vzniknout celkem 7 dílů) s výtvarníkem Karlem Jeriem. Příběhy by měly být delší než Večerníčky.

Snad se tedy máme na co těšit i v roce 2025.

 

CHRONOLOGICKÝ PŘEHLED

 

LEDEN

  • Hned na začátku ledna dokončila Skautská nadace JF zápisník Rychlých šípů určený zaměstnancům Technické správy komunikací města Prahy pro poznámky ke hře Stínadelská tajemství. Má formát A6 a na volných listech obsahuje černobílá okénka z příběhu RŠ staví sněhuláka. Zápisník nebyl prodejný a vznikl ve 100 ks.
  • 10. 1. představil Filip Konečný grafické listy Bimby č. 4 s názvem BIMBA KRESLÍ FOGLARA 1. Jde o soubor 23 grafických listů vyšlý ve sběratelském nákladu 100 kusů na podporu vydání knihy Bimba kreslí Foglara, která by měla obsahovat všechny realizované a také všechny známé nerealizované ilustrace Bohumila – Bimby – Konečného pro knihy Jaroslava Foglara. Tento první soubor obsahuje kresby ke knihám Boj o první místo a Přístav volá. Kromě černobílých kvašů a restaurovaných perokreseb v něm naleznete taktéž dvě barevné reprodukce cenných dochovaných originálů. Soubor je vytištěn na kvalitním grafickém papíru munken pure 150 g (obálka 240 g) a každý kus je očíslován. Formát: 210 x 270 mm.
  • 23. 1. uplynulo 25 let od úmrtí JF. Toto datum si připomněla řada akcí včetně tradičního setkání u jeho hrobu. Zajímavou připomínkou byla také výzva Skautské nadace JF na zaslání pozdravu na adresu posledního bydliště v Křišťanově ulici.
  • Skautská nadace JF vyhlásila koncem ledna novou hru Zde by mohly být Rychlé šípy, během které se v tematických provozovnách (cukrárně, autoservisu, kině atd.) objeví příběhy RŠ spojené s těmito místy (proběhne v dubnu).

ÚNOR

  • 2. 2. nabídla Skautská nadace JF nový poznámkový sešit Piš jako Jestřáb! Volné listy jsou doplněny 14 stranami s rukopisnými texty JF a propiskou z jeho bytu. Bloček byl vydán ve 100 kusech k připomínce 100 let od prvního publikovaného textu JF. Současně se v nabídce objevil i autorský špičkově provedený tisk 10 ks velkoformátové ilustrace Jirky Gruse doplněný signaturou a certifikátem autora.
  • 5. 2. Albatros pustil do prodeje další audioknihu, šlo o Strach nad Bobří řekou.
  • Koncem února postupně SPJF rozesílalo nové číslo Bobří stopy 4/2023 ještě v původní grafické úpravě.
  • 29. 2. uvedla Skautská nadace JF do prodeje novou publikaci Správný kluk Jestřáb a Svorní gambusíni (náklad 220 ks).

BŘEZEN

  • V polovině března se v Albi objevila dlouho odkládaná karetní hra „Únikovka - Rychlé šípy“. Krátce na to bylo možné tuto hru zakoupit i u Skautské nadace, zde s bonusovým Štestíčkem.
  • Jako každý rok na první jarní den představil svůj přírůstek k cínovým postavičkám ze světa Rychlých šípů betlémář Petr Rýgr. Letos se jím stal mnohými poptávaný Maxmilián Dráp.

DUBEN

  • Začátkem dubna začal Albatros rozesílat zájemcům novou audioknihu Pod junáckou vlajkou.
  • 5. 4. Oddíl Skaut – S.S.V. předvedl sadu výročních počinů k 55 letům od vzniku seriálu Záhada hlavolamu. Vznikly pamětní plaketa (v nákladu 20 kusů) a 3 typy odznaků, každý ve verzi staromosaz, starostříbro a zlato (v nákladu 55 kusů) s upínáním na pin nebo jehlu.
  • 6. 4. proběhl v olomoucké klubovně TROJKY první menší křest nově vydané Grifinovy knihy Tajemství Strže strachu s vícero odkazy na dílo JF. Kniha opět vyšla včetně druhé žluté verze a tentokráte i se dvěma variantami přebalu. Jako bonus pro rychlé objednatele byla přidána autogramová kartička s ilustrací Petra Modlitby a k pěti ilustracím Dana Růžičky z knihy vznikly i autorské tisky (10 ks od každé ilustrace, číslované, cca 30 x 43 cm + bílý okraj, profesionální tisk na natírané speciální papíry matt s gramáží 230 g, certifikát s podpisy Grifina a Dana Růžičky, originální slepotiskové 3D razítko). 20. 4. pak proběhl druhý křest za účasti všech autorů na setkání příznivců díla Zdeňka Buriana ve Štramberku.
  • U příležitosti 1. křtu Grifinovy knihy Tajemství Strže strachu vydal klub Foglarovci sobě 1. svazek své knihovničky pod názvem Stráž Řásnovky, převážně s rukopisem této knihy. Sešit o 64 stranách vyšel v nákladu 20 ks a dostal se tak i ke kamarádům mimo klub. Doplňkem se stala sada fotografií JF pořízená Ivanem Vápenkou v Řásnovce a okolí.
  • V pátek 12. 4. byla registrovaným zájemcům nabídnuta Ročenka foglarovce 2023 v tištěné podobě. Její distribuci zajistila Skautské nadace JF s tím, že o týden později byl veřejnosti nabídnut zbytek neprodaného nákladu. Celkový náklad 200 ks (poprvé nečíslovaný) byl rozprodán za 8 dnů.
  • Koncem dubna vytvořil neveřejně pro kamarády Eda Pazourek – Zlaťák sérii 6 typů skleněných medailí s tématem portrétu JF vypálených do skla laserem (vycházejících z výtvarných návrhů Vladimíra Pechara – Pluta, které Zlaťák před mnoha lety zpracoval jako odznaky). Každý typ vznikl ve 13 číslovaných kusech a bylo je možné pořídit i jednotlivě.
  • 27. 4. proběhla v Táboře tradiční hra Hon na Širokka pořádaná tamním 6. skautským oddílem. Opět k ní vznikl pamětní odznak, tento rok v barvách trikolóry.
  • V posledních dubnových dnech byl distribuován už 6. sešit Rychlých šípů z Albatrosu (v hnědé barvě), doplněný jinými komiksovými příběhy a dalším obsahem (nově vytvořeným). Albatros při příležitosti jeho vydání jako dárek zdarma nabízel k objednávce sběratelskou pohlednici vytvořenou v nákladu 150 ks s výjevem Maxmiliána Drápa. Později byla stejná pohlednice realizována znovu, už ale bez textu o nákladu 150 ks. Existuje tak ve dvou provedeních.

KVĚTEN

  • 6. 5. Filip Konečný nabídl další díl grafických listů Bimby, v pořadí 5. s názvem BIMBA KRESLÍ FOGLARA II, tematicky ke knize Dobrodružství v Zemi nikoho. Opět v nákladu 100 číslovaných složek s 22 volnými listy. Soubor je vytištěn na kvalitním grafickém papíru munken pure 150 g, obálka 240 g.
  • 10. 5. dorazil z tiskárny 12. Foglarovský sborník, opět nadupaný parádním obsahem vytvořeným za poslední rok. Náklad byl 400 ks a zájemci se o něj hlásili hned první den. Proběhl i 2. dotisk 9. čísla, kterého se původně dělalo méně (liší se hlavně použitým papírem).
  • 13. 5. byl pokřtěn nový nástěnný kalendář Rychlých šípů Marko Čermáka z dílny Vaška Vávry.
  • V polovině května dokončila Skautská nadace tisk 3000 ks brožovaného vydání Záhady hlavolamu v ukrajinštině a ty se hned rozlétly nejen po České republice, ale i na Ukrajinu. K nim vzniklo 150 ks speciální vázané verze pro sběratele.
  • 17. 5. první čtenáři dostali od Albatrosu zásilku s novým sběratelským vydáním Tajemství Velkého Vonta s původními ilustracemi Marko Čermáka. I sběratelská verze trilogie je tak nyní kompletní. Jde o 6. vydání této knihy.
  • 24. 5. byla na veletrhu Svět knihy 2024 pokřtěna za přítomnosti autora Pavla Horny i ilustrátora Vojtěcha Šedy kniha Život a smrt Maxmiliána Drápa vydaná Albatrosem. Jde o první počin v nové edici detektivních příběhů Rychlé šípy na stopě, který po zbytek roku sklízel zasloužené uznání.

ČERVEN

  • 6. 6. Skautská nadace pustila do prodeje věrný reprint první kroniky JF (34. oddíl) pod názvem Pohádky Ohnivců (1924-25). Zájem byl nečekaně velký, první stovka byla vyprodána už během hodiny (proto byl později vytvořen dotisk a náklad celkem přesáhl 300 ks).
  • Velkou smršť menších i větších novinek tradičně přináší setkání ve Sluneční zátoce pořádané SPJF, které letos 22. 6. proběhlo po roce opět na hradě v Ledči s přejezdem do Zátoky. Majitel areálu v zátoce se naštěstí změnil a atmosféra v místě tomu odpovídala (byla mnohem pohodovější). Příští rok nic nebrání konání akce opět tam, byť hrad nebyla vůbec špatná náhrada. Z novinek bylo možné vidět už 74. šošonovku Jak se kreslí Rychlé šípy (kompletní dokumentace k dílům ilustrovaným Jirkou Grusem), Zápisník na foglarovská razítka, reprint dávného Čigoliga z dílny Skautské nadace nebo hru Romana Liščáka Po stopách Alvareze. Nově zde bylo možné získat i nejnovější číslo časopisu Bobří stopou (prošlo změnou vzhledu záhlaví a vrátilo se k názvu, který byl používán do konce roku 2009) od pořádajícího SPJF. Novinkou také byla nabídka společnosti Hardnix, zastupující práva po Zdeňku Burianovi, v podobě plátěného reprintu kobesovského přebalu na IV. Vydání Hochů od Bobří řeky. Jde o luxusní provedení, jednotlivé tisky jsou číslované a náklad je limitován 150 ks.
  • Ve středu 26. 6. proběhlo benefiční představení Dobrodružství v Zemi nikoho v brněnském divadle Polárka pořádané Skautskou nadací. Vstupenky byly k zakoupení již od začátku května a byly ve třech provedeních podle bonusu, který ke každé náležel (modrá – základní bez bonusu, červená – s výtiskem DvZn od Albatrosu a žlutá – s batohem).
  • Na konci června Albatros pustil do prodeje nové vydání knihy Poslední tajemství Jana T. od Jaroslava Velinského – Kapitána Kida. Obsahuje řadu zajímavých a nikdy nepublikovaných bonusů, ale opticky největším lákadlem jsou zcela nové ilustrace Jirky Gruse. Kdo si knihu objednal dopředu u Skautské nadace, dostal navíc přebal s jinou ilustrací (původní verzí) a reprint fotografie Kapitána Kida z cesty k moři. S přebalem vzniklo 280 kusů.

ČERVENEC

  • U příležitosti festivalu Třebsínské zvonění, který proběhl o červencových státních svátcích (5. – 6. 7.) vznikla i další foglarovská výroční turistická známka (číslo 2993).
  • Po polovině července představil oddíl SKAUT – S.S.V. další sérii 55 kusů odznaků k 55. výročí vzniku seriálu Záhada hlavolamu, tentokráte v trojúhelníkovém tvaru v provedení staromosaz a starobronz s upínáním na pin. Současně vznikla i trojice odznaků s hlavičkami Bratrstva kočičí pracky (dle ilustrace Milana Tesleviče) ve 30 ks, také s upínáním na pin. V menším množství (10 ks) vznikly i varianty s jehlou.
  • Koncem července vyšlo v Albatrosu 22. vydání knihy Hoši od Bobří řeky. Tentokrát s ilustracemi Marko Čermáka z roku 1987, které vznikly pro ruské vydání a naposledy byly použity ve vydání v Olympii v roce 1991 (nicméně ve 22. vydání jsou ve větším formátu). Kniha vznikla exkluzivně pro obchody ALBERT v nákladu 50 tisíc kusů a ALBERT ji nabízel od 24. 7. do října (původně do 10. 9., ale akce byla prodloužena) v rámci speciální akce za nákupní body s malým doplatkem.
  • Na přelomu července a srpna se objevily první kompletní výtvory největšího kovového ježka v kleci z dílny Radka Micopulose (Rademic). Jejich výrobu avizoval už v dubnu pod názvem Max. Jde o číslované kusy cca 7x zvětšeného ježka Original s rozměry 325 x 570 mm (hmotnost 17,5 kg). Ježek obsahuje dutinu a v ní „plánek“ na létající kolo.

SRPEN

  • 25. 8. pustila Skautská nadace do prodeje celou řadu produktů. Kromě dotisku Kroniky Ohnivců, sešitu Správný kluk a produktů stažených přes prázdniny šlo hlavně o Skautskou nadací vydané 2. vydání knihy J. Č. Grifina Poslední stínadelské tajnosti (v nákladu 1000 ks) a útlý sešitek Poselství ze Stínadel – původní kapitoly obsahující Grifinův původní text dvou změněných kapitol z Poselství ze Stínadel. Bylo ho tak možné vložit do knihy a změněné kapitoly porovnat. Sešitek k Poselství ze Stínadel byl v nákladu 200 kusů během pár hodin vyprodán, proto byl obratem vytvořen ještě označený dotisk 100 kusů.

ZÁŘÍ

  • 10. 9. připravilo v první várce nakladatelství Šošon další díl knih mapujících ilustrace Jiřího Gruse ve formátu A3. Tentokráte šlo o ilustrace ke knize Jaroslava Velinského Poslední tajemství Jana T.
  • V polovině září pustil v nákladu 1500 ks Albatros do prodeje 2. vydání Grifinova Poselství ze Stínadel (provedení je stejné jako u 1. vydání, jen jsou opraveny chyby v textu a aktualizován doslov). Snadno ho od 1. vydání odlišíte pohledem na jméno autora na přední desce, u 2. vydání je uvedeno pouze „Josef Červinka“, u 1. vydání zde byl uveden ještě „Albatros“ (což evokovalo, že jde o Grifinovu přezdívku).
  • 16. 9. představil oddíl SKAUT - S.S.V. další odznak k 55. výročí seriálu Záhada hlavolamu v podobě filmové klapky rozměru 4 x 3 cm. Vznikl opět v nákladu 55 kusů s uchycením na pin a 10 odznaků s uchycením na jehlu. Současně byly doplněny i dva odznaky s Bratrstvem Kočičí pracky (kulatý a trojúhelník), které vznikly v 50 kusech s uchycením na pin a 10 na jehlu.
  • V polovině září se objevil sešit s dadaistickým komiksovým příběhem „Rychlé šípy v bráně věčnosti“, který údajně vyšel po 26 letech od svého vzniku. Jako vydavatel je uveden „VIRALEUM Balkachten“. Autoři si s tímto dílem nedělali hlavu z autorských práv a sešit vyšel bez jakéhokoli povolení v nákladu 300 ks.
  • S ohledem na povodně byl letošní festival trampských písní Trampské Pikovice odložen na 21. 9. Byla k němu vydána i foglarovská turistická známka VTZ 3007.
  • 25. 9. byl představen již 3. soubor ilustrací Bimba kreslí Foglara s ilustracemi ke knize Pod junáckou vlajkou. Kromě osmnácti perokreseb obsahuje i 16 barevných reprodukcí dochovaných originálů použitých ilustrací, včetně alternativního přebalu a skici nepoužitého návrhu. Soubor je vytištěn na kvalitním grafickém papíru munken pure 150 g, obálka 240 g. Všechny soubory jsou číslovány v tiráži číslem 1–100.
  • 28. 9. byla uskutečněna vzpomínková akce k připomenutí Václava Noska – Windyho. V Polici nad Metují vytvořili a instalovali Windyho přátelé, skauti z Police nad Metují a Krajské rady Junáka Královéhradeckého kraje, Krajské rady Junáka Praha, Klubu skautských sběratelů Junáka a Skautského archivu dřevěnou vyřezávanou lavičku. Při příležitosti odhalení lavičky vznikl pamětní odznak a nášivka (100 ks, z toho cca 70 ks věnováno každému účastníkovi akce) a později i k odeslání dopisnice na vybrané příjemce.
  • V průběhu září dokončil Petr Holas 13 ks vlastnoručně vyrobených replik vlajky Klubu přátel Jaroslava Foglara, které pak rozdával kamarádům.

ŘÍJEN

  • 1. 10. představil Hardnix (po jedné červnové ukázce ve Sluneční zátoce) širší nabídku plátěných reprintů kobesovských přebalů foglarovek. Ke IV. vydání Hochů od Bobří řeky přibyl dotisk I. vydání a II. vydání Boje o první místo, obě varianty Historie Svorné sedmy, II. vydání Chaty v Jezerní kotlině a I. vydání Pod junáckou vlajkou. Nabídka tak obsáhla 7 variant přebalů.
  • 3. 10. vyšel v Albatrosu 1. sešit nového zpracování sešitového vydání Rychlých šípů Foglar-Fischer podle sedmi čísel vydaných PULSem Ostrava v letech 1967-69. Sešity byly k zakoupení pouze v prodejnách tisku (na rozdíl od dříve vydávaných sešitů dostupných v knihkupectvích). Jejich součástí je navíc sada sběratelských kartiček Rychlých šípů. Skautská nadace předplatitelům všech sedmi sešitů (poslední má vyjít 17. 2. 2025) nabídla jako bonus speciálně vytvořené pouzdro a krabičku na sběratelské karty. A zájemců byly vysoké stovky.
  • 5. 10. proběhl již 3. ročník setkání přátel Bohumila Konečného – Bimby. Dopolední program proběhl v Plzni (u rodného Bimbova domu ve Skrétově ulici a nedalekého bývalého sídla nakladatelství Kobes v Husově ulici) a odpolední pak na tábořišti Kobylka u Liblína za účasti Marko Čermáka a skupiny Paběrky. Na akci bylo pokřtěno již 3. vydání Bimbovy monografie z pera Honzy Hosnedla – Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného – proti předchozímu dílu doplněno o více než 160 nových skenů (vyšlo v nákladu 1400 ks).
  • 7. 10. Albatros vydal v pořadí již 10. vydání knihy Stínadla se bouří, opět v edici pro dětské čtenáře. Proti předchozímu vydání ve stejné edici se liší jen tiráží (vč. nového ISBN kódu).
  • 15. 10. představil Radek Micopulos (jezcivkleci.cz) novou variantu ježka v kleci s názvem MAGIC. Ježek je v červené barvě klece, není rozšroubovatelný a je vyroben z eloxovaného duralu (45 x 60 mm, 56 g). O měsíc později přibyla ještě jeho zlatá verze.
  • 22. 10. začalo prodávat nakladatelství Josef Vybíral druhý soubor skautských komiksů pod souhrnným názvem Junácká stezka. Obsahuje nejen novou kompletně přepracovanou verzi povídky JF Boj na Čertovce (ve zpracování Karlem Zemanem), ale i komiksovou verzi Grifinovy knihy Tajemství Strže strachu a další čtyři komiksy s doslovem Milana Krejčího (vyšlo v nákladu 1000 ks).
  • Koncem října rozeslalo SPJF druhé letošní číslo obměněného časopisu Bobří stopou označené číslem 142 (říjen 2024). Změny v grafice jsou na něm velmi patrné, časopis působí moderněji.
  • Koncem října vydalo nakladatelství Centrum pro studium demokracie a kultury třetí upravené vydání titulu Evangelium podle Jaroslava Foglara. Nově je obsažen také doslov, který napsal Roman Šantora – Bobo.

 

LISTOPAD

  • 4. 11. vyšel 2. sešit Rychlých šípů z edice pro novinový tisk.
  • 7. 11. představila Skautská nadace podzimní balíček zajímavostí v Jestřábově obchodě. V nabídce se tak objevily zarážky na knihy do knihovny (s postavami Dlouhého Bidla a Štětináče), 100 ks Utajených rozhovorů s Jestřábem na audiokazetě v exkluzivním knižním boxu a Penál Rychlých šípů s pastelkami z bytu JF (zde pouze 35 ks).
  • V polovině listopadu vydal Albatros audio verzi knihy Petra Hugo Šlika Zkáza Jezerní kotliny.
  • 25. 11. vyšel 3. sešit Rychlých šípů z edice pro novinový tisk.
  • Nakladatelství Olympia vydalo ke svému letošnímu 70. výročí od založení vzpomínkovou brožuru pod názvem 70 LET historie Nakladatelství OLYMPIA v kostce. Je v ní i stať o Sebraných spisech JF, ale bohužel obsahuje řadu faktických chyb.

PROSINEC

  • Na Mikuláše 5.12. nabídla Skautská nadace další balíček zajímavostí. Z novinek se objevila kniha Jestřábův Zlatý máj: J. Foglar hodnocený a hodnotící (1957–1970) vydaná v nákladu 220 ks, Autorský tisk jednoho dílu Rychlých šípů Jirky Gruse (Rychlonožkova krasojízda v nákladu 13 ks) a Čistič okulárů Dlouhého bidla (hadřík na brýle v nákladu 100 ks).
  • Oddíl Skaut S.S.V. připravil pro vnitřní potřebu začátkem prosince sadu menších odznaků s různými foglarovskými motivy. Motivy k 55. výročí seriálu Záhada hlavolamu vznikly v 55 ks, ostatní po 20 ks.
  • 11. 12. proběhla vernisáž výstavy „JSME KLUB RYCHLÝCH ŠÍPŮ“ v Muzeu literatury v Praze. Při té příležitosti proběhl křest 3. knihy Rychlých šípů z nakladatelství Albatros, tentokráte popisující vznik vybraných příběhů od nápadu až po vzhled finálních originálů. Na výstavě se pak během 4 měsíců postupně objeví všechny dostupné originály Rychlých šípů z období Mladého hlasatele.
  • Roman Šantora – Bobo připravil společně s Jirkou Grusem a Martinem Pecinou neprodejné dárkové leporelo obsahující na 5 stranách přepis přednášky JF na téma „Dárky pro vaše děti“, kterou vysílal rozhlas 21. 12. 1938.
  • V polovině prosince vyšlo dvojčíslo Čtyřlístku 763-764 (Popletené dárky). Obsahuje komiks Zuzka a Špunťa pod názvem Katov. Autoři Tomáš Prokůpek a Jan Pomykač jím vzdávají hold stínadelským příběhům JF.
  • 15. 12. proběhla v klubovně Skaut - S.S.V. výstava k 55. výročí seriálu Záhada hlavolamu spojená s besedou s Hynkem Bočanem. Při té příležitosti bylo představeno 10 ks replik filmových klapek ozdobených originálními ilustracemi Milana Tesleviče a doplněny podpisem Hynka Bočana. Část těchto klapek byla později veřejně dostupná.
  • 16. 12. vyšel 4. sešit Rychlých šípů z edice pro novinový tisk.
  • U příležitosti vánočních svátků vydal klub Foglarovci sobě jako 2. svazek své knihovničky dva sešity o vzniku a historii knihy Když Duben přichází. Sešity jsou spojeny ochranným pouzdrem a část z dvacetikusového nákladu se dostala i k dalším foglarovcům. Náklad byl omezený z autorskoprávních důvodů.
  • Těsně před vánočními svátky dorazilo ke čtenářům 143. číslo časopisu Bobří stopou. Kromě připomínky Jiřího Petráčka – Oskara obsahuje i podrobnou třicetiletou historii Pražské pobočky SPJF s mnoha historickými údaji.
  • 23. 12. vydal Albatros další vydání Hochů od Bobří řeky, již 23. Jde opět jen o změnu ISBN a stejné vydání jako 21. (řada pro děti).


 


Vzkaz pro všechny: Pokud najdete nějakou chybu nebo mi něco podstatného uteklo, budu rád za informaci. V průběhu ledna budu ještě chystat podklady pro tištěnou verzi ročenky, takže určitě dojde k nějakým úpravám.

 

Vzkaz pro Martina N.: Pokud bys chtěl i letos pomoct s důkladnou revizí jako loni, dej prosím vědět a pošlu podklad ve Wordu. :-)

 

 

—————

Zpět


Diskusní téma: Foglarovská ročenka 2024

Datum: 06.01.2025

Vložil: František

Titulek: Pohádky Ohnivců

6. 6. Skautská nadace pustila do prodeje věrný reprint první kroniky JF (34. oddíl) pod názvem Pohádky Ohnivců (1924-25). Zájem byl nečekaně velký, první stovka byla vyprodána už během hodiny (proto byl později vytvořen dotisk).

Více zde: https://www.foglarovec.cz/news/foglarovska-rocenka-2024/

Je známo kolik ks byl dotisk?
Byl značen v tiráži?

—————

Datum: 06.01.2025

Vložil: MartinI

Titulek: Re: Pohádky Ohnivců

Celkem vzniklo více než 300 ks. Nevím o tom, že by byly označené v tiráži.

—————

Datum: 06.01.2025

Vložil: František

Titulek: Re: Re: Pohádky Ohnivců

Bude tento údaj i v Ročence? Bylo by to dobré pro sběratele ale i pro budoucí generace.

—————

Datum: 07.01.2025

Vložil: MartinI

Titulek: Re: Re: Re: Pohádky Ohnivců

Ok, doplním to.

—————